14 jūlijs 2010

Aizsardzība karstā laikā

"Svelmainais karstums cilvēkiem liek rīkoties neadekvāti – dedzināt kūlu, šaut uz trolejbusu, spārdīt sintezatoru Rīgas centrā un tamlīdzīgi."

Laikam liela daļa Latvijas iedzīvotaju jau pamanīja, ka āra kļūst neciešami karsts un indivīdi sāk rikoties neadekvāti, dienā daudzi desmiti cilvēku tiek slimnīcā ar saules dūrienu, jo nespēj, nezin vai nevēlas pasargāties no karstuma. Pēdējiem palīdzēt nevaram, taču pirmiem diviem var nedaudz pateikt priekšā.

Saules dūriens tiek iegūts kad cilvēks nespēj aizsargāties vai patverties no karstuma, tādējādi liekot ķermenim pārkarst līdz brīdim kamēr ķermeņa aizsargmehānismi ar to vairs netiek galā un cilvēkam sāk parādīties dažādi saules dūriena simptomi, tādi kā karsta un sausa āda, ātrs un vājš pulss, zaudēts "vēsais prāts" un zaudēta samaņa, vemšana, pietūkušas lūpas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, galvassapes, reiboņa. Saules dūriens parasti piemeklē gados jaunus un vecus cilvēkus, cilvēkus kam ir problēmas ar sirdi un asinsriti, vājus cilvēkus.

Lai novērstu saules dūrienu ir jādzer daudz ūdens, ir jābūt dabiska, elpojoša materiāla apģērbam kurš neuztur siltumu, kā ari galvassega ir obligāts pasākums, nedrīkst atrasties āra no 9:00 - 12:00 jo tad saules ultravioleto staru ietekme ir visspēcīgākā uz cilvēka organismu, un nevēlama arī atrašanās dienas karstākajā laikā -  no 13:00 - 15:00 karstās vietas, piemēram, pludmale.

Ja tomēr cilvēks ir zaudējis samaņu vai vairs nav spējīgs pārvietoties pats, tad nekavējoties ir jāsauc atrā mediciniskā palidzība. Ir jāatceras, ka siltuma dūriens var būt nāvējošs, tāpēc ir vairaki pasākumi kurus vajag veikt lai izglābtu., vai vismaz nepasliktinatu cietošā stāvokli.

Pats svarīgākais ir pārvietot cietušo uz vēsāku vietu, ēnā vai ūdenī (ar pēdējo ir jābūt uzmanīgam) un, ja ir pieejams jebkāda veida ūdens, tad labākais ko var darīt cietušā labā ir samitrināt drēbes gabalu ar vēsu ūdeni un aptīt to ap cietušā galvu un kaklu lai cietušais atvēsinās, taču jāatstāj ūdens arī dzeršanai, izģērbt cietušā vidukli un kajas (krekls, apavi), vēdinat cietušo. Ja ir nepieciesams - rikoties  pēc ABC shēmas.

Visādi var gadīties un visam ir jabut gatavam, taču mēs iesakām izvairīties  no fiziskām aktivitatēm lidz vēsakam laikam, strauji necelties  vertikala pōzā, dzert daudz udens un neizturēties vienaldzīgi pret līdzcilvēkiem.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru